2,5 min čtení |
Co s těmi Lean nástroji pořád všichni mají? Jsou vůbec pro nás, naši firmu? Ať chceme nebo ne, často se s nimi setkáváme. Třeba v podnicích, kam chodíme nakoupit, najíst se, bavit a samozřejmě vydělávat. Díky jejich jednoduchosti je ani nevnímáme. Je to příliš snadné, abychom zaznamenali, že je používáme. Na tuhle jasnou souvislost mě přivedl účastník mého školení o modelování procesů.
Hra o čas
V diskusi jsme přešli k tématu optimalizace postupů a já zmínila, že jsem kdysi pracovala v McDonald´s v kuchyni. Bývalo to večer často tak, že jsem tam zůstala sama a musela v několika málo minutách stihnout vyrobit konkrétní burger, nebo rovnou několik různých, které si zrovna zákazník přál. Naštěstí měli velmi dobře rozvržené umístění jednotlivých přístrojů a pracovních ploch tak, aby vše mohlo proběhnout v rychlém sledu. Tok práce bez překážek a ve správném pořadí. Pracoviště dost daleko na to, aby se lidé nepletli jeden přes druhého ve špičce, ale dost blízko na to, abyste nedělali zbytečné pohyby a zkrátili čas na výrobu na minimum, když jste tam sami.
Vychytávky
Navíc měli promyšlené speciály jako dávkovače kečupu, majonézy, přístroje upozorňující, že hranolky jsou usmažené nebo housky dobře prohřáté. Samozřejmostí byly zásobníky na hotové burgery, které zajišťovaly, aby to, co bylo připraveno nejdříve, šlo také první na řadu a navíc zůstávalo teplé. K tomu rychlé značkovače, abych zvládla jednoduše sledovat, že jídlo je stále čerstvé, nebo ho bude potřeba vyměnit za nové.
Tomuto účastníkovi se připomněl film The Founder. A skutečně! Principy a některé vychytávky, které zmiňuji, můžete ve snímku vidět. Hlavně v první půlhodině. Pak už je film věnován hlavně příběhu vzniku a budování značky a souvisejícím sporům, což je nakonec taky důležité, když se zajímáte o řízení byznysu.
McDonald´s je velmi úspěšná značka fast foodu. Ať už tam chodíte rádi, či ne, určitě jste si všimli, že na každé pobočce využívají prakticky stejné standardy pro práci i značku. Však je to taky franšízový řetězec, že?
Instrukce?
Mají přesné postupy na to, jak se dělají hranolky, kolik patří okurek do Big Mac, jaké máte mít množství rozpracovaných surovin v průběhu přípravy, nebo třeba i to, kdy se má burger vyhodit, pokud si ho zákazník nekoupí. Vše je zkrátka vymyšlené a pod kontrolou tak, aby vám to usnadnilo práci a mohli jste přemýšlet jen, jak burger udělat opravdu dobře. Vlastně bylo velmi snadné tam začít pracovat a podávat dobrý výkon. Všechno co nejjednodušší na zapamatování a usnadněné dobrou organizací. A tím samozřejmě minimalizují náklady na běžný provoz.
V tomhle řetězci z optimalizace procesů Lean využili opravdu hodně… FIFO, Spaghetti diagram pro správnou organizaci (mimochodem moc pěkná scéna právě v prvních 30 minutách), Poka-Yoke, vybalancování operací, řízení rozpracovanosti a šikovné přípravky. Všimli jste si ještě něčeho dalšího? Věřím, že určitě ano.
A jestli tam čtou instrukce? Kde by našli čas, když musí vyrobit v několika minutách šestku Big Maců? Je možné postup nastavit tak snadno a jednoduše, že ho každý zvládne rychle, bez problémů a hlavně bez čtení návodek.
Inspirace
Že vaše firma nedělá burgery a není to fast food? Všechno je mnohem komplikovanější? Máte složité produkty? Nebo nemáte rádi tyhle řetězce? Chápu vás. Přesto, až půjdete okolo, zkuste tam třeba jen nahlédnout, jak to dělají, jak jednoduše to vypadá. Zrovna do kuchyně bývá celkem dobře vidět. Nebo prozkoumejte svoji oblíbenou restauraci, kde je vidět do kuchyně. Pokud by neměli dobrou organizaci, jen těžko by si mohli dovolit vás nechat nahlédnout… Nechte se inspirovat.
S pomocí Lean nástrojů a selského rozumu, který používá, najdete cestu k mnoha vylepšením a usnadnění vaší práce. Lean je opravdu aplikovatelný všude. Jen je třeba myslet logicky a nastavit správnou míru, abyste se toho nepřejedli. A to můžeme pohlídat společně.